DIY Prirodna sredstva za čišćenje: Napravite sami ekološke proizvode za svoj dom
Detaljni recepti i saveti za efikasno čišćenje doma pomoću sirćeta, limuna i sode bikarbone
Prirodno čišćenje doma postaje sve popularnije zbog svoje efikasnosti, ekonomičnosti i bezbednosti po zdravlje. Umesto hemikalija, možete iskoristiti sirće, limunov sok i sodu bikarbonu – sastojke koje verovatno već imate u kuhinji. Ljudi odavno čiste domove upravo ovim kućnim sastojcima, jer su bezbedni i efektivni, omogućavajući čišćenje bez oštrih hemikalija.
U nastavku sledi sveobuhvatan vodič, strukturiran po vrstama površina i nameni, sa više recepata, varijacijama (veganske, antibakterijske, mirisne opcije) i napomenama o bezbednosti i efikasnosti. Pripremite se da vaš dom zablista uz pomoć ovih prirodnih sredstava za čišćenje!
Prirodni sastojci za čišćenje doma: soda bikarbona, sirće i limun.
Kuhinjske površine (radne ploče, sudopere i uređaji)
Kuhinja je srce doma i zahteva sredstva koja su dovoljno snažna za masnoće, a bezbedna za površine gde se priprema hrana. Belo alkoholno sirće je idealna osnova za višenamenska sredstva: pomešano sa vodom (u razmeri 1:1) efikasno uklanja nečistoće sa radnih ploča, sudopere, šporeta i aparata.
Sipajte rastvor sirćeta i vode u bocu sa raspršivačem i koristite ga za svakodnevno brisanje radnih površina. Ne brinite zbog mirisa – on će nestati čim se sirće osuši.
- Univerzalni sprej za čišćenje: U bocu sa raspršivačem sipajte šoljicu belog sirćeta i šoljicu vode. Po želji dodajte 5-10 kapi eteričnog ulja (npr. limun, lavanda) radi lepšeg mirisa i blagog antibakterijskog efekta. Protresite i koristite na kuhinjskim površinama za uklanjanje fleka od hrane, prosutih tečnosti i blage masnoće. Ovaj jednostavan sprej od sirćeta zamenjuje kupovne univerzalne čistače za većinu kuhinjskih površina.
- Jači dezinfekcioni sprej (antibakterijska opcija): Za slučajeve gde je potrebna bolja dezinfekcija (npr. posle sirovog mesa na dasci), možete napraviti pojačanu verziju. Pomešajte 1 šolju belog sirćeta i 1 šolju vode, dodajte 8–10 kapi eteričnog ulja čajevca (poznatog po antiseptičkim svojstvima) i oko 1/8 šolje vodonik-peroksida (3%). Ovaj rastvor pruža dodatnu antibakterijsku snagu i bezbedno dezinfikuje većinu površina.
Vodonik-peroksid se vremenom razlaže na vodu, pa dodajte novu dozu peroksida pre svake upotrebe radi maksimalne efikasnosti.
Napomena: Ova mešavina kombinuje kiselo sirće i vodonik-peroksid – oba su netoksični, ali zajedno pojačavaju dezinfekciju bez upotrebe hlora.
Čišćenje masnih naslaga u kuhinji: Za tvrdokornije masnoće, poput fleka na šporetu ili rerni, najbolje je iskoristiti sodu bikarbonu u vidu paste. Soda je blago abrazivna i razgrađuje masnoću bez grebanja površine. Napravite pastu od ~1/2 šoljice sode bikarbone i par kašika vode (tekstura poput paste za zube). Nanesite pastu na masne mrlje ili zagorele naslage (izbegavajte grejna tela rerne), ostavite da deluje 15-20 minuta (za veoma tvrdokorne naslage i preko noći), a zatim istrljajte sunđerom ili krpom i isperite toplom vodom.
Soda bikarbona i sirće u kombinaciji daju hemijsku reakciju (penušanje) koja dodatno pomaže da se masnoća „podigne” sa površine.
Zato možete posle paste od sode poprskati malo toplog sirćeta: pena će olabaviti prljavštinu i masnoću, što olakšava čišćenje.
Isperite površinu čistom vodom ili obrišite mešavinom vode i sirćeta (u razmeri 3:1) da uklonite ostatke paste i dobijete lep sjaj
Dodatni trikovi za kuhinju:
- Daske za sečenje (uklanjanje mirisa i fleka): Ako vaša drvena daska za sečenje ima neugodne mirise od luka ili fleke od cvekle, posegnite za limunom i solju. Posolite površinu daske krupnom solju, presecite limun na pola i trljajte presečenom stranom preko soli i daske. Blago cedite limun dok trljate, da sok natopi so i drvо. Ostavite da odstoji oko 5 minuta, pa isperite toplom vodom. Ova metoda prirodno dezinfikuje dasku (limunov sok ima antibakterijska svojstva) i uklanja uporni miris, ostavljajući svež citrusni trag.
- Mikrotalasna rerna (uklanjanje fleka i mirisa): Čišćenje mikrotalasne može biti vrlo jednostavno uz pomoć pare od sirćeta ili limuna. U posudu pogodnu za mikrotalasnu sipajte 1 šolju vode i 1 šolju sirćeta, pa zagrevajte na najjačoj temperaturi oko 5-10 minuta (dok ne provri i napari unutrašnjost). Isključite mikrotalasnu i ne otvarajte vrata još 5-10 minuta – para će omekšati svu prljavštinu. Zatim pažljivo izvadite posudu (vruća je!) i jednostavno prebrišite unutrašnjost krpom – fleke od hrane će se lako skinuti
Alternativa sa limunom: U posudu s vodom ubacite isečen limun (ili dodajte 2-3 kašike limunovog soka) i zagrejte 5 minuta do vrenja. Ostavite posudu unutra još 10-15 minuta da para od limuna odradi svoje, pa obrišite. Limunska para će ukloniti masnoću i ostaviti prijatan miris.
- Frižider i neprijatni mirisi: Otvorena kutijica sode bikarbone u frižideru ili zamrzivaču odlično upija mirise. Soda bikarbona je klasični apsorber neprijatnih mirisa – samo je ostavite na polici frižidera i ona će neutralisati “miris ustajalog frižidera”.
Takođe, možete posuti malo sode u kantu za smeće ili stavljati po prstohvat u odvod sudopere da sprečite neprijatne mirise između čišćenja.
Kupatilo (kada, lavabo, WC šolja, pločice)
Kupatilo često zahteva snažnija sredstva za uklanjanje kamenca, sapunice i bakterija, ali hemijska isparenja mogu biti štetna u malom prostoru. Srećom, prirodna sredstva mogu temeljno očistiti kupatilo i ostaviti ga svežim. Sirće je saveznik broj jedan u kupatilu: standardni rastvor od jednake količine belog sirćeta i vode u sprej boci koristi se za čišćenje kade, lavaboa, pločica i slavina. Poprskajte površine ovim rastvorom, ostavite par minuta da sirćetna kiselina razgradi naslage sapunske skrame i kamenca, zatim pređite sunđerom i isperite vodom. Ovaj jednostavan postupak ukloniće prljavštinu, a armature i pločice ostaviti sjajnim.
Za tvrdokorne naslage sapunice u kadi ili tuš kabini, možete iskoristiti i pastu od sode bikarbone (kao kod kuhinje) – nanesite je na fleke, a zatim poprskajte sirćetom i izribajte četkom. Kombinacija sode i sirćeta ukloniće i poslednje tragove nečistoće uz blag efekat pene koji pomaže u ribanju.
Čišćenje WC šolje: Nema potrebe za jakim izbeljivačima da bi WC blistao. Koristite sirće i sodu bikarbonu na sledeći način: sipajte šoljicu toplog sirćeta direktno u WC šolju i ostavite najmanje 30 minuta (ili duže, npr. preko noći za problematične naslage). Sirćetna kiselina će razgraditi kamenac i mrlje. Zatim pospite nekoliko kašika sode bikarbone po WC četki i dobro izribajte unutrašnjost šolje, naročito ispod ivica. Soda će neutralisati preostalu kiselinu i doprineti temeljnom čišćenju. Na kraju, pustite vodu za ispiranje. Po želji, u sirće pre nego što ga sipate dodajte par kapi omiljenog eteričnog ulja (npr. ulje bora, mente ili čajevca) da prostorijom zamiriše svežina nakon čišćenja.
Rezultat je čista i dezinfikovana WC šolja bez upotrebe hlora – sirće deluje kao blagi dezinfekant koji uklanja većinu bakterija.
Fugne i plesni: Za crne fleke buđi u fugnama pločica ili na zavesi u kupatilu možete napraviti prirodni sprej protiv buđi. Jedan od recepata je da pomešate 2 kašičice eteričnog ulja čajevca (tea tree oil) sa 2 šoljice vode u boci sa raspršivačem. Dobro promućkajte i naprskajte direktno na buđava mesta (fuge, ćoškove tuša, donji rub zavese). Ostavite da odstoji bez ispiranja – ulje čajevca ima jako antifungalno i antibakterijsko dejstvo i pomoći će u ubijanju spora buđi.
Alternativno ili dodatno, koristite belo sirće: naprskajte nerazblaženo sirće na površine zahvaćene buđom, ostavite 10-15 minuta, isperite vodom i osušite. Redovna upotreba sirćeta posle tuširanja (npr. lagano isprskajte zidove tuša i zavese sirćetom) sprečiće nastanak buđi.
Lavabo i odvodi: Da bi sudopera ili lavabo blistali, napunite ih vrućom vodom i dodajte šolju sirćeta. Ostavite da odstoji, izribajte četkom oko slivnika i isperite – kamenac oko slavine i naslage sapuna će omekšati i ukloniti se. Za neprijatne mirise i masnoće u odvodima, iskoristite hemijsku reakciju sode i sirćeta: u odvod sipajte pola šolje sode bikarbone, zatim polako ulijte šolju zagrejanog sirćeta. Pena će se podići i rastvoriti masnoće i nečistoće u cevi.
Nakon što se reakcija stiša, isperite odvod sa punim ketelom ključale vode (još jedan savet: prokuvajte vodu sa par kriški limuna da dodatno osvežite odvod prilikom ispiranja). Ovaj postupak odgušuje spor protok i otklanja mirise, sve bez potrebe za kaustičnom sodom ili drugim agresivnim sredstvima.
Uklanjanje kamenca (slavine, tuš, aparati)
Kamenac od tvrde vode može se nakupljati na slavinama, tuš baterijama, pločicama, kao i unutar kućnih aparata (bojler, ketler, veš mašina). Umesto skupih hemijskih sredstava protiv kamenca, iskoristite alkoholno sirće, sodu bikarbonu i limun – pokazali su se kao najefikasnija i najbezbednija opcija.
Slavine i metalne površine mogu zasijati uz pomoć sirćeta i limuna, koji prirodno rastvaraju kamenac bez oštećenja.
Najbolje prirodno sredstvo protiv kamenca je obično belo sirće. Ono sadrži visoku koncentraciju sirćetne kiseline koja rastvara mineralne naslage bez grebanja ili oštećenja površina.
Za redovno uklanjanje kamenca, sirće možete koristiti samostalno ili u kombinaciji sa sodom i limunom. Evo nekoliko praktičnih saveta:
- Slavine i tuš kabina: Natopite krpu ili papirni ubrus belim sirćetom i omotajte ga oko kamenca na slavini ili oko glave tuša. Ostavite tako 20-30 minuta (ili duže za deblje naslage), potom skinite krpu i istrljajte četkicom ili spužvom. Kamenac će omekšati i lako se ukloniti, a slavine će povratiti sjaj. Limun takođe pomaže – iskoristite polovinu isceđenog limuna da istrljate površinu slavine: limunska kiselina skida naslage i polira metal, ostavljajući ga blistavim.
Za glavu tuša koja se može skinuti, još je efikasnije potopiti je direktno u posudu sa toplim sirćetom i ostaviti preko noći.
Ujutru isperite vodom – rupice na tušu biće otčepljene od kamenca.
- Pločice i sanitarije u kupatilu: Kombinacija sode bikarbone i sirćeta stvara snažnu reakciju koja pomaže da se razbiju i najtvrdokornije naslage kamenca.
Na pločice zahvaćene belim tragovima kamenca nanesite pastu od sode bikarbone (soda + malo vode), zatim poprskajte sirćetom. Počeće intenzivno penušanje dok kiselina i baza reaguju, „izvlačeći” kamenac iz fugni i sa površine pločica. Iščetkajte i isperite toplom vodom. Ova kombinacija je naročito delotvorna u tuš kabini i oko slavina u kupatilu, gde se kamenac stalno skuplja zbog vode i vlage.
- Kuvalo za vodu (ketler) i aparat za kafu: U aparate u kojima se vremenom taloži kamenac (grejači vode, aparati za kafu) koristite metod ključanja sirćeta. Sipajte mešavinu jednake količine vode i sirćeta (50/50) do maksimalnog nivoa i uključite aparat da provri ili prođe ciklus (kao kod pripreme kafe, ali sa sirćetom). Kada tečnost provri ili na pola ciklusa, isključite aparat i ostavite rastvor da odstoji bar 30-60 minuta kako bi kiselina rastvorila naslage.
Potom dovršite ciklus ili prospite rastvor i isperite uređaj čistom vodom barem dva puta. Kamenac će nestati, a uređaj biti čist – ovo je posebno korisno za održavanje grejača vode, jer redovno čišćenje manjim dozama sirćeta sprečava stvaranje debelih naslaga.
- Veš mašina i mašina za sudove: Naslage kamenca u mašinama mogu dovesti do lošijeg rada. Kao preventivu, povremeno (npr. jednom mesečno) pokrenite praznu mašinu na visokoj temperaturi uz dodatak 2 šoljice sirćeta umesto deterdženta. Sirće će očistiti grejače i bubanj od kamenca. Za veš mašinu, možete umesto omekšivača s vremena na vreme sipati 1/2 šoljice sirćeta u pregradu – osim što omekšava veš, pomaže u otapanju kamenca i naslaga deterdženta na delovima mašine
Savet: Najbolje rezultate u borbi protiv kamenca daće strpljenje i redovnost. Ne čekajte da se stvore debeli slojevi kamenca – uklanjajte ga prirodnim sredstvima redovno i biće lakše održavati površine sjajnim.
Imajte na umu da prirodnim sredstvima možda treba malo više vremena nego jakim hemikalijama, ali ona pružaju bezbednije i dugotrajnije rešenje koje neće oštetiti vaše površine niti zdravlje ukućana.
Uklanjanje masnoće i zagorelih naslaga
Stvrdnuta masnoća od pečenja i zagoreli ostaci hrane mogu predstavljati izazov pri čišćenju. Umesto da posežete za abrazivnim sunđerima koji mogu izgrebati površine ili za jakim hemijskim odmašćivačima, isprobajte sledeće prirodne odmašćivače:
- Rerna i plehovi: Kao što smo pomenuli, soda bikarbona pasta je izvanredna za rernu. Kada se nešto prospe i zagori u rerni, nakon hlađenja nanesite gustu pastu od sode bikarbone i malo vode direktno na zagorele delove. Nanesite obilnije i ostavite najmanje 15-20 minuta (za stare naslage i preko noći). Soda će omekšati zagorele slojeve. Zatim sunđerom ili krpom pokupite pastu (videćete kako nosi sa sobom i rastvorenu prljavštinu). Za preostale tragove, naprskajte malo sirćeta – doći će do penušanja koje dodatno „podigne” masnoću – i obrišite vlažnom krpom.
Nakon toga, prebrišite unutrašnjost rerne čistom vodom ili blagim rastvorom sirćeta da uklonite bilo kakav trag sode. Ova metoda je bezbedna za većinu rerni (izbegavajte je kod self-clean rerni sa specijalnim premazom) i vrlo efikasna u uklanjanju masnoće bez ribanja žicom.
- Šporet i radne površine oko šporeta: Za masne mrlje od kuvanja (poput ulja koje je prskalo) opet dobro dođe raspršivač sa sirćetom. Sirće prirodno seče masnoću. Naprskajte nerazblaženo ili blago razblaženo sirće direktno na masnu površinu i ostavite par minuta. Potom prebrišite sunđerom sa toplom vodom i malo deterdženta za sudove (po potrebi). Kombinacija sirćeta i kapljice deterdženta razgradiće masnoću gotovo podjednako efikasno kao komercijalni odmašćivači. Za uporne fleke, pospite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i nežno oribajte – soda će pomoći kao blagi abraziv da skine zalepljenu masnoću.
- Masne šerpe, tiganji i rešeci: Ukoliko je hrana zagorela na dnu posude, pospite dno debljim slojem sode bikarbone, dodajte malo vode (da pokrije dno) i zagrejte do vrenja. Sklonite sa vatre i pustite da se rastvor sode ohladi. Ta alkalna kupka omekšaće zagorele ostatke, pa ih lakše sastružite varjačom ili nežnim sunđerom. Još jedna opcija: sipajte u posudu mešavinu vode i sirćeta (jednake količine) i pustite da provri nekoliko minuta – sirće će prodreti u zagorele naslage. Skinite sa šporeta i dodajte kašiku sode bikarbone (pažnja, peneće!), zatim izribajte. Za rešetke šporeta ili roštilja, napravite gustu pastu od sode i vode i nanesite na masne delove, ostavite da odstoji, pa istrljajte četkom. Kombinacija sode i mehaničkog ribanja ukloniće i najtvrdokornije naslage masnoće.
- Napa i filteri: Masni filteri aspiratora vremenom postaju puni lepljive prljavštine. U široku posudu ili sudoperu stavite filter i prelijte vrelom vodom. Dodajte pola šolje sode bikarbone i šoljicu sirćeta. Voda će se zapeniti dok soda i sirće reaguju i razgrađuju masnoću. Ostavite da odstoji dok se voda ne prohladi, potom operite filter četkom ili abrazivnijom stranom sunđera. Isperite toplom vodom – trebalo bi da je značajno čistiji. Ako je potrebno, ponovite proces ili dodajte i malo tečnosti za sudove u vrelu vodu za dodatno odmašćivanje.
Čišćenje stakla i ogledala
Za prozore i ogledala komercijalni sprejevi često sadrže amonijak. Umesto toga, možete postići kristalno čista stakla uz pomoć sirćeta i vode, bez štetnih isparenja. Za svakodnevno čišćenje prozora dovoljno je pomešati 1 deo sirćeta sa 3 dela vode u boci sa raspršivačem.
Naprskajte staklo i obrišite suvom, neostavljajućom krpom (mikrofiber je odličan) ili novinskim papirom kako biste izbegli tragove. Sirće će ukloniti prljavštinu, otiske prstiju i tragove kiše, a vrlo brzo isparava pa na staklu neće ostati linije.
Recept za tvrdokorniju prljavštinu na staklu: Ako su prozori jako zaprljani (npr. masni tragovi u kuhinji ili prljavština spolja), upotrebite malo deterdženta za sudove u kombinaciji sa sirćetom. Primer recepta: 1/2 kašičice tečnog deterdženta za sudove, 3 kašike sirćeta i ~500 ml (2 šolje) vode.
Sve sipajte u raspršivač i protresite. Deterdžent će pomoći da se razgradi masnoća i teška nečistoća, dok sirće daje sjaj. Poprskajte staklo, operite sunđerom ili krpom kružnim pokretima, a zatim obrišite suvom stranom. Nakon ovoga, stakla će biti besprekorno čista. Savet: Ne zaboravite da perete prozore kada nema direktnog jakog sunca na njima – sunce može prebrzo osušiti rastvor i ostaviti tragove, pa je bolje birati oblačan dan ili rano jutro/večer za čišćenje prozora.
Ogledala se mogu čistiti na isti način – sirće i voda ukloniće fleke od pasta za zube, kapljice vode i slično. Za dodatni sjaj, posle brisanja sirćetom, možete blago ispolirati ogledalo kuglicom zgužvanog novinskog papira (stari trik za sjaj bez mucica). Napomena: Ako vam smeta miris sirćeta tokom čišćenja stakla, dodajte par kapi eteričnog ulja limuna ili lavande u bocu sa rastvorom ili jednostavno ostavite prozor otvoren – miris sirćeta brzo izvetri, a za sobom ostavlja čistoću.
Podovi (pločice, parket, laminat)
Podovi trpe najveće habanje, ali to ne znači da trebaju jake hemikalije za održavanje. Tip podne površine će odrediti koji prirodni pristup je najbolji:
- Keramičke pločice i vinil (PVC) podovi: Ovi neporozni podovi mogu se redovno prati mešavinom tople vode i sirćeta. U kantu tople vode (oko 5 litara) dodajte oko 1 šoljicu sirćeta i time očistite podove. Sirće će skinuti prljavštinu, tragove sapunice u kupatilu i sitne naslage kamenca, ostavljajući podove sjajnim.
Nakon brisanja, nije potrebno ispiranje čistom vodom – sirćetna kiselina će ispariti i ne ostavlja lepljiv trag. Za uporne fleke ili crne tragove od cipela na pločicama, možete koristiti sodu bikarbonu: pospite malo sode na vlažnu krpu ili sunđer i blago istrljajte trag – soda će abrazivno, ali nežno ukloniti trag bez grebanja pločica.
Potom obrišite vlažnom krpom. Prednost sode je što čisti bez grebanja i pomaže kod uklanjanja mrlja, a zatim se jednostavno pokupi krpom dok perete pod.
- Laminatni podovi: Laminat ne voli previše vode, pa koristite dobro oceđenu krpu. Možete takođe primeniti rastvor sirćeta i vode (1:4 odnos, npr. 1 šoljica sirćeta na 4 šoljice vode). Sirće će ukloniti prljavštinu i dezinfikovati lagano, a pošto brzo isparava, pomoći će da laminat zablista bez mnogo vode. Izbegavajte natapanje spojeva laminata. Ukoliko na laminatu postoje masne ili lepljive mrlje (npr. od hrane), koristite mlaku vodu sa kapljicom deterdženta, pa nakon toga pređite krpom namočenom u mešavinu vode i sirćeta da uklonite ostatke sapunice.
- Drveni podovi (parket, brodski pod): Pri čišćenju drveta treba biti pažljiviji, jer previše vode ili kiseline može oštetiti završni sloj parketa. Međutim, postoje prirodne opcije i za drvene podove. Maslinovo ulje i sirće zajedno mogu nahraniti drvo i dati mu sjaj. Na primer, pomešajte u kanti toplu vodu sa 1-2 kašike maslinovog ulja, 1-2 kašike alkoholnog sirćeta i po želji nekoliko kapi eteričnog ulja limuna (ili malo svežeg limunovog soka).
Ovom mešavinom prebrišite drvene podove mekom krpom – ulje će vratiti sjaj i “nahraniti” drvo, dok sirće čisti prljavštinu. Napomena: nakon brisanja, ukoliko pod ostane malkice mastan od ulja, prebrišite još jednom suvom krpom da upije višak, kako pod ne bi bio klizav. Rezultat su blistavi drveni podovi koji izgledaju negovano
Alternativno, za redovno čišćenje lakiranog parketa možete koristiti vrlo blag rastvor: par kašika sirćeta u kanti vode ili par kapi blagoga prirodnog deterdženta (poput tečnog kastilj sapuna) umesto sirćeta, ako se bojite da kiselina ne utiče na završni sloj. Uvek krpu dobro iscedite da drvo ne ostaje mokro. Važno: Izbegavajte agresivna sredstva ili previše sirćeta na skupocenim drvenim podovima sa osetljivom završnom obradom – uvek je dobro testirati na maloj površini.
- Mermer i granit: Prirodni kameni podovi ne podnose kiseline – ne koristite sirće ili limun na mermeru, granitu ili teraco podovima, jer može doći do nagrizanja i matiranja površine.
Umesto toga, za njih je najbezbednije koristiti samo toplu vodu sa malo blagog deterdženta ili specijalizovano sredstvo namenjeno kamenu. Soda bikarbona se takođe ne preporučuje direktno na sjajnom kamenu jer može biti abrazivna. Dakle, za kamen – samo nežno i bez kiselina.
Prirodni osveživači vazduha
Hemijski osveživači često samo maskiraju neprijatan miris sintetičkim parfemom, a pritom unosimo u kuću i štetne supstance. Prirodni osveživači vazduha ne deluju uvek momentalno jako kao kupovni sprejevi, ali dugoročno eliminišu – umesto da prikrivaju – neprijatne mirise i mnogo su zdraviji za vas i vašu porodicu.
Osnova prirodnog osvežavanja je neutralisanje izvora mirisa i upotreba blagih, prirodnih mirisa koji oplemenjuju prostor. Evo nekoliko ideja:
Dekorativni osveživač vazduha u teglici: soda bikarbona sa eteričnim uljima i citrusnom korom apsorbuje neprijatne mirise i ispušta svežu aromu.
- Soda bikarbona u teglici (upijač mirisa): Soda je neprikosnovena u upijanju mirisa.
Napunite manju staklenu teglicu sodom bikarbonom (dovoljna je 1/2 do 1 šoljica, u zavisnosti od veličine tegle). Možete dodati i aromatične komponente po želji: par kapi eteričnog ulja ili komadiće suve kore limuna/narandže, suvih začina (štapić cimeta, karanfilić) ili suvo cveće lavande. Probušite nekoliko malih rupica na poklopcu tegle (ili umesto poklopca zategnite preko otvora komad tkanine/gaze pa pričvrstite gumicom ili trakicom). Ovakvu teglicu stavite u prostoriju, ormar ili kupatilo – soda će neutralisati neprijatne mirise, a dodati sastojci će lagano ispuštati prijatnu aromu. Ovi osveživači su i lepi za dekoraciju: teglicu možete ukrasiti platnom (npr. komadom jute) i trakama.
Kombinacije mirisa su po želji – npr. soda + rendana kora limuna + par kapi eteričnog ulja limunske trave za svež miris citrusa, ili soda + ulje narandže + štapić cimeta za toplu, zimski svežu notu.
Jednom mesečno protresite ili zamenite sodu da biste osigurali maksimalno upijanje mirisa.
- Brzi osveživač s limunom i sodom: Još jednostavnija varijanta – ostavite malu otvorenu posudu sa sodom bikarbonom i sveže isečenom korom limuna u problematičnom prostoru. Na primer, posuda sode i limuna pored kante za smeće može činiti čuda: soda upija mirise raspadanja, a limun daje svežinu. Slično je i u frižideru: pola isečenog limuna na tanjiriću i malo sode u čašici mogu upiti i neutralisati mirise hrane. Eksperiment: Ubacite u teglicu sa sodom nekoliko listića nane ili ruzmarina – dobićete zanimljiv spoj prirodnih mirisa.
- Mirisna para (aroma-terapija za dom): Ako želite da brzo osvežite vazduh pre dolaska gostiju, isprobajte metodu aroma-parnog osveživača. U malu šerpicu sipajte vodu, dodajte što imate od mirisnih prirodnih sastojaka: kolutove limuna ili pomorandže, štapić cimeta, nekoliko klinčića, grančicu ruzmarina ili par kapi vanile. Stavite da provri, pa smanjite da lagano krčka (možete i u rerni na niskoj temperaturi otvorenu posudu). Za vrlo kratko vreme, prijatan miris će ispuniti kuću. Na primer, kombinacija limuna i cimeta daje svež i čist miris – dok soda bikarbona upija mirise, limun i cimet osvežavaju vazduh.
Pazite samo da nadgledate vodu da ne ispari skroz (dolivajte po potrebi). Ova metoda je potpuno prirodna i možete je prilagođavati sezonama (citrusi za leto, cimet i jabuka za zimu, nana za proleće itd.).
- Prirodni sprej osveživač: Kupovni sprejevi mogu se zameniti domaćim mirisnim sprejom. Osnova je destilovana voda ili mešavina vode i malo medicinskog alkohola (on pomaže da se eterična ulja bolje rastvore i da se miris duže zadrži). U bočicu od 100 ml sipajte 80 ml destilovane vode i 20 ml alkohola (može i apotekarski 70% etanol ili votka, jer su bez mirisa). Dodajte oko 20-30 kapi eteričnih ulja po izboru. Možete kombinovati ulja – npr. 15 kapi lavande i 15 kapi limuna daju divan čist miris (ostavite mešavinu ulja par dana da se sjedine pre mešanja sa vodom, ako imate vremena).
Promućkajte i poprskajte ovaj sprej po prostoriji, zavesama, prostirkama. Alkohol će ubrzati isparavanje, a ulja će ostaviti suptilan miris koji ne iritira. Pre svakog korišćenja protresite bočicu. Napomena: Ne prskajte direktno po drvenim površinama ili svili (zbog alkohola), već u vazduh ili na tkanine koje nije šteta lagano nakvasiti.
- Sobne biljke kao osveživači: Ne zaboravimo da i sobne biljke doprinose svežini vazduha. Biljke poput lavande, jasmina ili ruzmarina na terasi mogu širiti prijatan miris. Čak i obične zelene biljke filtriraju vazduh. Sveža grančica ruzmarina ili mente u vazi u kupatilu prirodno će ga osvežiti. Takođe, nekoliko kapi eteričnog ulja na vatici koju ćete staviti iza radijatora ili u ventilacioni otvor klime može diskretno širiti miris po prostoriji
Bezbednost i efikasnost prirodnih sredstava
Korišćenje prirodnih sredstva za čišćenje donosi mnoge prednosti, ali važno je znati kako ih pravilno upotrebljavati i koje mere opreza pridržavati:
- Bezbednije za zdravlje: Prirodna sredstva poput sirćeta, sode i limuna ne emituju opasne isparenja kao mnoga komercijalna sredstva. Možete čistiti bez straha od udisanja toksina, što je posebno bitno za osobe sa alergijama, astmom ili za domove sa decom i kućnim ljubimcima. Istraživanja potvrđuju da je sirće bezbedna i efikasna alternativa za uništavanje mnogih mikroba (uključujući bakterije i gljivice) i da može zameniti izbeljivač u brojnim primenama čišćenja
Ipak, imajte na umu: i prirodne supstance u jakoj koncentraciji mogu iritirati – npr. sirće je kiselo pa može isušiti kožu, a eterična ulja su vrlo potentna i treba ih umereno dozirati.
- Testiranje površina: Iako su prirodna, ova sredstva nisu sasvim univerzalna za sve materijale. Sirće nikada ne koristite na mermeru, granitu ili drugih površinama od prirodnog kamena – kiselina može nagristi i izmatirati kamen
Takođe, prečesto korišćenje sirćeta na silikonskim fugnama ili gumama (npr. u frižideru) može ih vremenom isušiti. Soda bikarbona je blago abrazivna – odlična za keramiku i većinu površina, ali može izgrebati osetljive lakove ili pleksiglas ako se jako trlja. Uvek prvo probajte bilo koji novi recept na malom, skrivenom delu površine da se uverite da ne izaziva promenu boje ili ogrebotine.
- Čuvanje i rok trajanja: Prirodna sredstva za čišćenje najbolje je pripremati u manjim količinama koje ćete potrošiti u razumnom roku (nedelju do mesec dana). Mešavine koje sadrže vodonik-peroksid gube snagu posle par nedelja jer se peroksid vremenom razlaže u običnu vodu.
Zato takve rastvore (npr. univerzalni sprej sa peroksidom) napravite u maloj količini i dodajte peroksid neposredno pre upotrebe za pun efekat. Čuvajte sredstva u dobro zatvorenim bocama, daleko od direktne sunčeve svetlosti (posebno one sa eteričnim uljima ili peroksidom). Obavezno ih obeležite (nalepite etiketu šta sadrži boca) kako biste izbegli zabune. Držite van domašaja dece – iako manje opasna, i prirodna sredstva nisu za piće.
- Ne mešajte sa komercijalnim hemikalijama: Prirodna sredstva nikad ne mešajte sa izbeljivačem (varikinom) ili amonijakom! Mešanje sirćeta (kiseline) i varikine stvara opasan hlorni gas koji može biti smrtonosan.
Takođe, soda bikarbona i sirće se međusobno neutralizuju (baza + kiselina), pa ih koristite sekvencijalno a ne istovremeno osim kada želite efekat pene prilikom čišćenja. Na primer, za odčepljivanje odvoda ili ribanje WC šolje – da, pospite sodu pa prelijte sirće i pustite da odreaguje. Ali za pravljenje sredstva u boci – ne, jer ćete dobiti ugljeničnu kiselinu (slabu) i ugljen-dioksid koji izvetri, a rastvor izgubi jačinu. Dakle, kombinujte promišljeno: zajedno kada je cilj reakcija (čišćenje penećom akcijom), a odvojeno kada želite iskoristiti punu snagu svakog (npr. prvo sirćetom natopite kamenac, pa kasnije pospite sodu i oribajte).
- Efikasnost dezinfekcije: Imajte na umu da prirodna sredstva čiste veoma dobro, ali neka od njih nisu potpuni sterilizatori. Sirće, na primer, ubija dobar deo bakterija i gljivica i odlično je za svakodnevnu sanitaciju, ali nije registrovano od strane EPA kao dezinfekciono sredstvo koje uništava 99,9% patogena (poput norovirusa ili virusa gripa).
Za dodatnu dezinfekciju u kritičnim situacijama (npr. posle sirovog mesa ili za vreme epidemija virusa), možete koristiti 70% alkohol (izopropanol) ili vodonik-peroksid direktno na površinu nakon čišćenja prirodnim sredstvom. Tako ćete spojiti temeljno čišćenje (uklanjanje prljavštine gde se klice skupljaju) sa dezinfekcijom. Eterična ulja poput čajevca, lavande i limuna imaju određena antibakterijska svojstva – dodavanjem nekoliko kapi u vaša sredstva pojačavate antimikrobni efekat na prirodan način
Ipak, oslonite se na njih kao dodatak, a ne jedini vid dezinfekcije.
- Ekološki aspekt: Sva ovde navedena sredstva su biorazgradiva i ekološki prihvatljiva. Korišćenjem prirodnih sredstava smanjujete ispuštanje štetnih hemikalija u kanalizaciju i prirodu. Uz to, manje ambalaže od kupovnih sredstava završava na deponijama. Većinu sastojaka možete kupovati na veliko (npr. sodu bikarbonu u kutiji, sirće u većim balonima) i time dodatno uštedeti i smanjiti otpad od ambalaže.
Za kraj, vredi ponoviti: prirodna sredstva za čišćenje pružaju održivo, ekonomično i bezbedno rešenje za održavanje doma. Možda neće uvek delovati instant kao agresivna hemija, ali uz malo vremena (da odstoje na mrlji) i malo mehaničkog truda, vaš dom će biti blistavo čist. Mnogi su se uverili da prirodna rešenja dugoročno daju bolje rezultate – površine su očuvane, nema oštećenja ni izbeljenih fleka koje jaka hemija može napraviti, a vi imate mirnu savest da ste zaštitili zdravlje svoje porodice i životnu sredinu.
Isprobajte neke od navedenih recepata i saveta – vaš dom će zamirisati na čistoću i svežinu, a vi ćete se osećati kao pravi eko-domar!
Ako ipak želite profesionalna rešenja za čišćenje vašeg doma ili poslovnog prostora, pogledajte naš webshop, gde ćete pronaći širok asortiman profesionalnih sredstava i pribora za održavanje higijene najvišeg nivoa.
Pogledajte našu profesionalnu ponudu