• 0
    Vaša korpa
    Korpa je prazna.

Profesionalno čišćenje sanitarija: Kako efikasno ukloniti kamenac i održati higijenu

Datum objave:
Profesionalno čišćenje sanitarija: Kako efikasno ukloniti kamenac i održati higijenu

Naučite sve o pravilnom čišćenju sanitarija, uklanjanju kamenca i održavanju čistoće uz profesionalne savete i efikasna sredstva. Otkrijte najbolje metode za održavanje sanitarija bez oštećenja.

Profesionalno čišćenje sanitarija

O ovoj temi se retko govori, možda iz pristojnosti, ali pravilno čišćenje sanitarija je izuzetno važno! Prikupili smo sve potrebne informacije, pa izdvojite nekoliko minuta da se upoznate s ovim korisnim savetima, čak i ako ste profesionalac!

Mekana voda, tvrda voda...

Ali šta je to zapravo kamenac?

Voda je jedan od najzastupljenijih spojeva na Zemljinoj površini. Prirodne vode sadrže rastvorene materije i često plutajuće nečistoće. Najčistija prirodna voda dolazi iz kiše i snega, koji sadrže samo rastvorene komponente iz vazduha.

Kamenac: Voda uvek sadrži određenu količinu rastvorenog kiseonika i ugljen-dioksida. Ugljen-dioksid u rastvorenom obliku formira ugljenu kiselinu (H2CO3), koja je slaba kiselina sa kiselim pH vrednostima. Voda koja sadrži rastvoreni ugljen-dioksid prodire u pukotine stena i rastvara kalcijum i magnezijum-karbonate u krečnjaku i dolomitu, stvarajući kalcijum i magnezijum-bikarbonate koji uzrokuju promenljivu tvrdoću vode. Kalcijum-bikarbonat (Ca(HCO3)2) i magnezijum-bikarbonat (Mg(HCO3)2) su uzročnici kamenca na našim sanitarijama. Kada se voda ispari sa površine, zaostaju CaCO3 i MgCO3, što čini kamenac.

Kako funkcioniše uklanjanje kamenca?

Kamenac se može rastvoriti kiselinama, što omogućava uklanjanje ovih spojeva sa površine uz pomoć kiselih sredstava za čišćenje sanitarija. Kiseline pretvaraju kamenac u soli koje se lako ispiraju vodom.

Šta su sanitarije?

Reč "sanitarije" potiče iz francuskog jezika i odnosi se na proizvode koji se koriste za opremanje kupatila i toaleta. Ove proizvode je potrebno redovno čistiti i održavati uz pomoć specijalizovanih sredstava za čišćenje sanitarija.

Kako i čime čistiti sanitarije?

U većini mesta u Srbiji, voda iz česme nije omekšana. Vode u Srbiji su uglavnom polutvrde ili tvrde, za razliku od meke vode, sadrže razne rastvorene materije - uglavnom magnezijumove i kalcijumove jone. Ovi joni se talože na površinama u kupatilu i WC-u u obliku kamenca, što otežava čišćenje.

Zbog toga je uklanjanje kamenca u vlažnim prostorijama od izuzetne važnosti. Kamenac se ne može očistiti neutralnim i alkalnim sredstvima, već se rastvara u kiselinama. Stoga, sredstva za čišćenje sanitarija sadrže različite vrste i jačine kiselina, zavisno od toga koliko često i na kojoj površini se koriste. Za zapuštenije površine potrebno je koristiti jača sredstva, dok se za svakodnevno održavanje mogu koristiti blaža sredstva. Kvalitet sanitarija takođe određuje vrstu sredstava koja se mogu koristiti. Kod površina od krečnjaka i mermera, uklanjanje kamenca je problematično jer ove površine ne podnose kiseline. Takođe, kod hromiranih slavina treba voditi računa o vrsti sredstava koja se koriste, da kiselina ne bi oštetila površinu.

Čišćenje masnih i uljanih mrlja, uklanjanje sapunskih naslaga

Ako je potrebno očistiti i druge vrste prljavštine u vlažnim prostorijama, kao što su rđa, urin, masne i uljane naslage, sapun, preporučuju se specijalizovana sredstva za svaku vrstu nečistoće. U hotelima i sličnim objektima važno je svakodnevno dezinfikovati prostorije, što se može postići uz upotrebu sredstava koja sadrže mlečnu kiselinu, alkohol ili kvaterne amonijumove soli.

Pravilno čišćenje WC školjke

Spoljašnje delove WC školjke, sedalni deo, poklopac i obod treba prebrisati sredstvom za dezinfekciju (npr. Sutter Zero Lactic, Sutter Xtra-Alko) i jednokratnim papirnim ubrusom (npr. Trend Maxima ili BulkySoft classic unutrašnje papirne maramice). Unutrašnjost WC školjke treba očistiti četkom, a sredstvo ostaviti da deluje određeno vreme kako bi se kamenac rastvorio. Preporučuje se nanošenje sredstva na četku kako bi se smanjila količina hemikalija.

Posle čišćenja može se koristiti WC ulje koje, osim što ostavlja prijatan miris, sprečava ponovno taloženje kamenca i urina. Preporučujemo Trend Quality ulja sa cvetnim ili voćnim mirisom.

Sutter Zero POM WC je ekološko sredstvo za čišćenje WC školjki koje je spremno za upotrebu. Idealan je za svakodnevno čišćenje WC školjki i pisoara. Ima miris zelene jabuke, sadrži mravlju kiselinu i ima Ecolabel sertifikat. Duboko čisti površinu i sprečava taloženje kamenca. Ne oštećuje cevi. Nakon upotrebe, preporučuje se sipanje male količine proizvoda u WC četku i držač, čime se obezbeđuje prijatan miris u prostoriji.

Ekonomično rešenje za čišćenje WC-a je Sutter General WC gel. Spreman za upotrebu, ovo snažno sredstvo za uklanjanje kamenca odlično prianja na zidove WC školjke, osiguravajući temeljno čišćenje i uklanjanje kamenca. Efikasan je i kod tvrdokornih naslaga kamenca.

Sutter WC Rein je efikasan alat za čišćenje WC-a, posebno kod tvrdokornih mrlja. Sadrži hlorovodoničnu kiselinu i preporučuje se za upotrebu na toaletima sa značajnim naslagama kamenca. Bočica sa uskim otvorom olakšava nanošenje ispod oboda WC školjke, dok četka povećava efikasnost čišćenja.

Naš brendirani proizvod, Trend Quality WC gel, je fosforna kiselina baziran proizvod sa odličnim svojstvima uklanjanja kamenca. Gel struktura omogućava upotrebu na vertikalnim površinama, efikasno uklanjajući kamenac, urin i rđu sa WC školjki, pisoara i drugih kiselootpornih površina. Proizvod se koristi nerazređen, ostavlja se nekoliko minuta da deluje, a zatim se ispira vodom. Preporučuje se i mehaničko čišćenje prilikom ispiranja.

Redovno čišćenje WC četke je takođe važno; može se ostaviti da se natopi preko noći u dezinfekcionom sredstvu ili u Sutter Mangia Muffa sredstvu za uklanjanje plesni.

Za uklanjanje ostataka lekova, masti i sapunskih naslaga koriste se alkalna sredstva. Ukoliko je potrebna dezinfekcija, mogu se koristiti sredstva sa hlorom, kao što je Trend Quality Septofoam.

Preporučuje se da se naizmenično koriste kisela i alkalna sredstva kako bi se uklonili kamenac i masne nečistoće, dok se izbegava mešanje hemikalija koje može biti opasno.

Tokom velikih sezonskih čišćenja preporučuje se upotreba Vikan četki za fugovanje u crvenoj boji za temeljno čišćenje WC školjki, uključujući i teško dostupna mesta ispod oboda. Takođe, može se koristiti Stilo četka za pranje posuđa.

Čišćenje lavaboa i kade

Kod čišćenja lavaboa, kade i tuš kabina, problematični delovi su površine od prirodnog kamena i materijal slavina. Popularne su slavine sa inox premazom, koje treba pažljivo čistiti. Sredstva za čišćenje sanitarija koje Assist-Trend distribuira ne oštećuju ove površine.

U novim hotelima, gde još nema kamenca, preporučujemo sredstva sa prirodnim kiselinama za svakodnevno održavanje. Na primer, Sutter Zero Ruby sa blagim voćnim mirisom efikasno čisti ne samo lavabo i kadu, već i staklene površine tuš kabine.

Za ozbiljnije naslage kamenca preporučujemo Sutter Zero Descaler, ekološko sredstvo za uklanjanje kamenca koje efikasno uklanja i vidljive naslage. Sadrži prirodne sastojke kao što su glukoza, kukuruz i krompir, bez fosfata i nikla. Ima Ecolabel sertifikat, podržavajući ESG smernice.

Za najtvrdokornije naslage kamenca preporučujemo Sutter Decalc, koji sadrži mravlju kiselinu, ne oštećuje hromirane površine i ostavlja prijatan cvetni miris.

Pravilno čišćenje ogledala i staklenih površina

Najjednostavniji način čišćenja ogledala i staklenih površina je upotreba mikrofiber krpe. Preporučujemo Vileda PVA micro krpu (plavu), koja može da upije 40% više vlage po ceđenju, omogućavajući čišćenje bez mrlja i tragova. Može se prati više od sto puta.

Sutter Zero Diamond je sredstvo spremno za upotrebu koje ne zahteva razređivanje. Brzo se suši, ekološki je i ne sadrži alergene. Pogodno je za sve perive površine, uključujući prozore i ogledala, i ostavlja prijatan miris. Ako tražite još ekološkiju opciju, Sutter Zero Diamond je dostupan i kao koncentrat (Sutter Zero Diamond Easy), koji se razređuje vodom prema uputstvu za upotrebu.

Trend Quality čistač za prozore je alkoholno sredstvo koje ne ostavlja tragove. Dostupno je u pakovanjima od 1l i 5l, a nanosi se pomoću prskalice. Zbog sadržaja alkohola, brzo isparava i omogućava brzo i efikasno čišćenje bez razmazivanja.

Sutter Plural Plus je sredstvo sa visokim sadržajem aktivnih sastojaka, pogodno za sve perive površine. Suši se bez tragova i ostavlja prijatan miris. Njegova prednost je efikasnost protiv mrlja od mastila.

Pravilno čišćenje tuš kabine

Za čišćenje tuš kabine mogu se koristiti ista sredstva kao i za lavabo. Zidove tuš kabine nakon čišćenja obavezno isperite toplom vodom. Za sušenje se može koristiti Vileda MicroTuff krpa ili gumeni čistač prozora, a preostale kapljice mogu se ukloniti papirnim ubrusom poput Trend Maxima ili BulkySoft classic.

Spoljašnji deo tuš kabine može se prebrisati preostalim sredstvom u sunđeru ili sredstvom za čišćenje ogledala.

Za uklanjanje plesni koristite Sutter MangiaMuffa. Nanesite sredstvo, ostavite 10-15 minuta da deluje, zatim očistite površinu četkom i isperite, a potom izvršite čišćenje sredstvom za uklanjanje kamenca.

Slavine možete polirati Vileda MicroTuff krpom za sjaj.

Podlogu tuš kabine obavezno dezinfikujte. Dezinfekcijsko sredstvo se može naneti na papirni ubrus i ostaviti na površini bez brisanja.

Šta je omekšavanje vode?

Omekšavanje vode podrazumeva uklanjanje jona koji uzrokuju tvrdoću vode.

Metode omekšavanja vode uključuju:

  • Destilacija
  • Hemijska taloženja i filtracija
  • Jonska izmena
  • Elektronski impulsi

Jonska izmena je metoda kojom se Ca2+ i Mg2+ joni koji uzrokuju tvrdoću vode zamenjuju drugim jonima. Ova metoda je vrlo ekonomična, jer se jonski izmenjivači mogu ponovo koristiti nakon tretmana.

Voda se takođe može tretirati specijalnim elektronskim impulsima koji uklanjaju sposobnost vezivanja i taloženja kalcijuma i magnezijuma, omogućavajući ispiranje finih čestica vodom. Ova tehnologija takođe smanjuje postojeće naslage i formira zaštitni sloj na cevima koji sprečava koroziju.

Zaključak

Pravilno čišćenje sanitarija je ključ za održavanje higijene u vašem domu ili poslu. Korišćenjem odgovarajućih sredstava, koja su bezbedna za površine i efikasna protiv kamenca i drugih nečistoća, možete osigurati dugotrajnu čistoću i svežinu. Održavanje sanitarija uz pravilne metode čišćenja doprinosi očuvanju njihovog kvaliteta i dugotrajnosti.

Podešavanja kolačića

Koristimo kolačiće za personalizaciju sadržaja i oglasa, pružanje funkcija društvenih medija i analiziranje saobraćaja. Više možete pročitati klikom na dugme "Podešavanja".
Koristimo kolačiće za personalizaciju sadržaja i oglasa.